5 rétegű rendszerek
Ez az a csővezeték rendszer ami legkisebb beruházással szerelhető bár kulcsos idomai kicsit drágábbak mégis kompenzálja az árat a szerelés költsége. Élettartama gyakorlatilag az épülettel egyenlő.
Oxigén diffúz mentes csöveknek is nevezik mert a falán -a rétegeknek köszönhetően-nem tud az oxigén be diffundálni ezáltal nem lesz oxidáció a fűtési rendszerünkben a megfelelő technológia megtartásával.
Könnyű szerelhetősége és várható élettartama miatt hihetetlen teret hódított magának a vízvezeték-szerelés és a fűtésszerelés területein is.Használható hideg vizes meleg vizes vízvezetékekhez ,központi fűtéshez, padlófűtéshez ,bekötésekhez.
Általában 95 c fokig hőállóak és 10 barig nyomásállóak.200 méteres tekercsekben lehet kapni de kérésre akár 1m-ert is levágnak nekünk.A cső hossza méterben jelölt a külső felén.Vastagabb méretek szálban vásárolhatók.
Lehet préselt idommal és lehet kulcsos idomokkal is szerelni. Hátránya a “press” gépeknek a magas ára.Léteznek kézi préselők is de a fejek ezekhez sem olcsók.Ha préselni szeretnénk általában ahol vesszük a “press” idomot ott biztosítanak gépet is.Persze nem mindenhol és nem mindenkinek.Kérdezzünk érdeklődjünk, a boltok legtöbbször kötik a vásárlást a géphez és csak úgy adják ha náluk vesszük az idomokat.
Ne essünk abba a hibába ha megvesszük az idomokat és nem tudnak adni gépet! Vásárlás után gépet szerezni már csak kölcsönzőből tudunk.
Nézzük a szerelést. Cső ollónkkal levágjuk a csövet kikalibráljuk hasonlóan a KPE csőhöz.
Érdemes megjegyezni h az ötrétegű kalibrálója az eltérő méretek miatt más így ehhez való kalibrálót szerezzünk be.
Ha kikalibráltuk “press” idomoknál toljuk rá az idomot és préseljük le ,kulcsos idomnál bontsuk szét az anyát és a szorító gyűrűt ezeket húzzuk a csőre majd toljuk rá a csövet az idomra ,Ügyeljünk az idomokon levő gumigyűrűkre ne sérüljenek.
Húzzuk össze az anyát és kész.Addig húzzuk amig az anya meg nem nyikordult.Minőségi idomokat vásároljunk ne érjük be a nagyáruházi kínálattal.
Komplett rendszerek állnak rendelkezésre a vízvezeték és fűtés szerelőknek pl. Heinco.
A falban padlóban levő Vízvezeték csöveinket védjük le egy műanyag burkolattal ez szerelés előtt ráhúzató a csőre.Szükség esetén szigeteljük a meleg vízvezetéket vagy a fűtési csövet.
Érdemes szem előtt tartani , a kulcsos rendszer idomait ,elágazásokat ne tegyük se falba se aljzatbetonba. Készítsünk réz idomokból osztót vagy vegyünk külön erre a célra kész osztót és arról minden egyes kört külön vigyünk el mind a vízvezetéknél mind a fűtési rendszernél. Első ránézésre kicsit fura lehet de biztosan állíthatom nem éri meg spórolni ezen mert estleges hibák szinte csak kizárólag az idomoknál vannak.
Ezeket a falban vagy az aljzatban javítani igen költséges és felettéb rumlis móka. Néha azért szükséges falba tenni idomokat mint pl. egy kádtöltő csapnál de ilyenkor a legnagyobb odafigyeléssel végezzük a szerelést és minden esetben szabályosan nyomás próbázzuk le a rendszert. Hajlításhoz használjunk belső vagy külső rugót ez nem engedi megtörni a csövet.
Főoldal a Vízvezeték szerelés menete egy vízvezeték szerelő segítséggel aloldalról.